O PROJEKTU  |  AUTOŘI PROJEKTU  |  ŠTÁB  |  VYDÁNÍ DVD

O projektu

V dějinách české a slovenské kinematografie tvoří šedesátá léta minulého století vrcholnou etapu. Filmová tvorba tehdy společného státu překročila během pouhých několika let razantně dosavadní ideologické i estetické limity, stala se jedním z hlasů demokratizačního hnutí a takřka ze dne na den začala sklízet úspěchy i v zahraničí.

„Československý filmový zázrak“, jak nečekaný úkaz nazvala zahraniční kritika, se však nezrodil z ničeho. Měl svou pochmurnou předehru v produkci padesátých let, léta shromažďování nových sil, etapu rychlého vzestupu k výšinám, fatální bod zlomu v srpnu 1968 i okamžiky posledních snah o záchranu před nástupem normalizační agonie.

Půl století od zrodu nových filmařských proudů a čtyřicet let od jejich politické likvidace vybízí k ohlédnutí za dobou, která pro český a slovenský film stanovila do jisté míry kritéria hodnot uměleckých i občanských. Ohlédnutí, které by využilo autentických svědectví dosud žijících a tvořících aktérů a protagonistů doby a stalo se inspirací také pro dnešek.

Zatím bylo natočeno osmdesát čtyři rozhovorů s filmovými osobnostmi šedesátých let. Výsledkem je multiprojekt Zlatá šedesátá, který tvoří:

  • Cyklus 26 televizních portrétů vysílaných od 3. ledna 2009 každou sobotu ve 20:00 hodin na ČT 2, po nichž bude vždy následovat film ilustrující tvorbu této osobnosti.
  • Šest dílů dějin československé kinematografie z let 1945 – 1972.
  • Celovečerní distribuční film Československá filmová vlna.
  • Festivalové přehlídky československých filmů ze šedesátých let.
  • Publikace a DVD.

Data a fakta

První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25. 6. 2008 s Vojtěchem Jasným.

Celkem proběhlo 33 natáčecích dnů v osmi etapách, v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a v Bratislavě ve Slovenském filmovém ústavu.

Soupis dosud natočených respondentů
(celkem 84)

Režiséři

Otakar Vávra, Jiří Krejčík, Vojtěch Jasný, Ladislav Helge, Věra Chytilová, Miloš Forman, Ivan Passer, Jan Schmidt, Jan Němec, Jiří Menzel, Hynek Bočan, Drahomíra Vihanová, Juraj Herz, Jan Švankmajer, Karel Vachek, Ivan Balaďa, Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Eduard Grečner, Dušan Trančík, Miloslav Luther, Antonín Kachlík, Jiří Suchý, Ladislav Smoček, Pavel Hobl, Vít Olmer

Autoři námětů, scenáristi

Václav Šašek, Lubor Dohnal, Vladimír Körner, Jiří Stránský, Karol Sidon, Arnošt Lustig, Zdeněk Mahler, Vladimír Páral

Dramaturgové

Albert Marenčin, Marcela Pittermannová, Jiří Blažek

Kameramani

Stanislav Milota, Miroslav Ondříček, Andrej Barla, František Uldrich, Juraj Šajmovič, Igor Luther, Jiří Macháně, Jaromír Šofr, Ivan Šlapeta, Josef Hanuš, Stanislav Szomolányi, Tibor Biath

Fotografové

Tibor Borský, Ludvík Baran

Hudební skladatel

Karel Mareš

Architekt

Karel Černý

Výtvarníci

Theodor Pištěk, Josef Ciller, Ivan Popovič

Střihači

Alois Fišárek, Jiřina Lukešová, Josef Valušiak

Hudební skladatel

Karel Mareš

Vedoucí výroby

Jan Balzer, Jaromír Kallista, Jan Šuster, Karel Kochman

Herci

Pavel Landovský, Jan Kačer, Iva Janžurová, Marián Bielik, Ivan Palúch, Oľga Šalagová, Jana Plichtová, Magda Vášáryová, Milan Lasica

Publicisté, kritici a historici

Antonín J. Liehm, Jan Svoboda, Jiří Janoušek, Galina Kopaněva, Jiří Pittermann, Pavel Branko, Richard Blech, Jelena Paštéková, Václav Macek, Jan Bernard, Ivan Klimeš, Stanislava Přádná


© První veřejnoprávní, s.r.o. 2008 | autoři stránek