Narozen 5. 8. 1942 v Jakubu, dnes části Banské Bystrice. Jeho mladším bratrem je režisér Miloslav Luther (* 14. 5. 1945), bratrancem kameraman Jozef Dodo Šimončič (* 1. 8. 1945). Spolu s nimi se už jako dítě zajímal o fotografování a filmování, chtěl se věnovat výtvarnému umění. Na matčino přání chodil na tanec, zpěv a balet, ona mu také díky svému zaměstnání ve filmovém archivu ještě jako středoškolákovi zprostředkovala o prázdninách práci pomocného rekvizitáře v kolibských ateliérech.
Po maturitě působil rok v Čs. televizi Bratislava jako švenkr, pak v letech 1961-1966 absolvoval na pražské FAMU u Jána Šmoka obor filmový a televizní obraz.. Mezi jeho spolužáky, přátele a brzo i spolupracovníky patřili budoucí režiséři Elo Havetta a Juraj Jakubisko, scenárista Lubor Dohnal, střihač Alois Fišárek či scenárista a karikaturista Ivan Steiger. Už za studií se jako kameraman podílel na krátkých hraných filmech Svatá Jana (Elo Havetta, 1963) a Pinguin (Veronika Margotsyová, Vladimír Popovič, 1964), na středometrážním hraném Dešti (Juraj Jakubisko, 1965), na krátkém hraném dokumentu 34 dnů absolutního klidu (Elo Havetta, 1965, kamera spolu s Janem Lebedou) a na absolventských snímcích Robčerace (Evžen Plítek, 1965, o sochaři Hugo Demartinim) a Předpověď: nula (Elo Havetta, 1966, hraný středometrážní).
V dlouhém hraném filmu debutoval v roce 1967 filmem Juraje Jakubiska Kristove roky, v témže roce se podílel v Čs. televizi Bratislava na hraném filmu Ivana Baladi Dáma.
Kontakty, které získal při práci na dvou slovensko-francouzských filmech v režii Alaina Robbe-Grilleta, mu rok po vojenské okupaci ČSSR v srpnu 1968 umožnily odchod ze země. Z Paříže se po několika měsících přesunul do SRN, nejprve do Hamburku, pak do Mnichova. Točil snímky pro televizi i kina se zahraničními režiséry (Helmut Förnbacher, Michael Verhoeven, Ulrich Schamoni, Andrzej Wajda, Volker Schlöndorff, Michael Haneke, Bernhard Wicki ad.) i se slovenskými a českými exulanty (Stanislav Barabáš, Vojtěch Jasný, Jan Němec) a brzo se svým dynamickým a světelně autentickým stylem prosadil do evropské kameramanské špičky.
Po roce 1989, kdy se mohl vrátit do vlasti, se jako kameraman podílel v České republice na filmu Olega Reifa Postel (1998) a na povídce Artemia Benkiho Riziko z filmu Praha očima... (1999). Na přelomu tisíciletí natáčel v koprodukci Francise Forda Coppoly spolu se Stanislavem Doršicem téměř rok v Thajsku historický film Suriyothai v režii thajského prince.V roce 2009 snímal první film pod režijním vedením svého bratra Miloslava Luthera Tango s komármi.
Filmografie
Kristove roky – 1967, R: Juraj Jakubisko, ČSSR
Muž, ktorý luže – 1968, R: Alain Robbe-Grillet, ČSSR / Francie
Sommersprossen (Sluneční pihy) – 1968, R: Helmut Förnbacher, SRN / Itálie
Vtáčkovia, siroty a blázni – 1969, R: Juraj Jakubisko, ČSSR / Francie
Köpfchen in das Wasser, Schwänzchen in die Höh – 1969, R: Helmut Förnbacher, SRN
Der ewige Gatte (Věčný manžel) – 1969, R: Stanislav Barabáš, TV, SRN
Eden a potom – 1970, R: Alain Robbe-Grillet, ČSSR / Francie
Jonas oder Der Künstler bei der Arbeit (Jonáš) – 1970, R: Stanislav Barabáš, TV, SRN
Beiss mich, Liebling – 1970, R: Helmut Förnbacher, SRN
O. K. – 1970, R: Michael Verhoeven, SRN
Eins (Jedno) – 1971, R: Ulrich Schamoni, SRN
Wer im Glashaus liebt…der Graben (Kdo miluje ve skleníku…) – 1971, R: Michael Verhoeven, SRN
Sparks in Neu-Grönland – 1971, R: Joachim Hess, TV, SRN
Einfach sterben… (Jednoduše zemřít…) – 1971, R: Stanislav Barabáš, TV, SRN
Der Leuchtturm (Maják) – 1972, R: Vojtěch Jasný, TV, SRN / Rakousko
Die Erbschaft (Dědictví) – 1972, R: Stanislav Barabáš, TV, SRN
Pilatus und andere – Ein Film für Karfreitag (Pilát a ti druzí) – 1972, R: Andrzej Wajda, TV, SRN
Die Frühlingsfluten (Jarní vody) – 1973, R: Vojtěch Jasný, TV, SRN / Francie
Inferno (Peklo) – 1973, R: Stanislav Barabáš, TV, SRN
Im Zeichen der Kälte – 1973, R: Uwe Brandner, TV, SRN
Ein unheimlich starker Abgang (Děsivě krutý odchod) – 1973, R: Michael Verhoeven, TV, SRN
Die zweite Ermordung des Hundes – 1973, R: Peter Schulze-Rohr, TV, SRN
Chapeau claque (Sklapovací cylindr) – 1973, R: Ulrich Schamoni, SRN
Müncher Geschichten – 1974, R: Helmut Dietl, Herbert Vesely, TV seriál, SRN
Tod eines Mannequins – 1974, R: Jörg A. Eggers, TV, SRN
Orpheus in der Unterwelt (Orfeus v podsvětí) – 1974, R: Joachim Hess, SRN
Das Rückendekolleté (Výstřih vzadu) – 1975, R: Jan Němec (k filmu se nehlásí), Švýcarsko / SRN
Die Ohrfeige – 1975, R: Mischa Gallé, hraný KF, SRN
Das Leben des schizophrenen Dichters Alexander März (Život schizofrenního básníka Alexandera Märze) – 1975, R: Vojtěch Jasný, TV, SRN
Der Fangschuss (Rána z milosti) – 1976, R: Volker Schlöndorff, SRN
MitGift (Věno) – 1976, R: Michael Verhoeven, SRN
Drei Wege zum See (Tři cesty k moři) – 1976, R: Michael Haneke, SRN
Die Eroberung der Zitadelle (Dobytí citadely) – 1976, R: Bernhard Wicki, SRN
Rückkehr (Návrat) – 1977, R: Vojtěch Jasný, SRN
Stille Post (Tichá pošta) – 1977, R: Ivan Steiger, hraný KF, SRN
Das Rentenspiel – 1977, R: Dieter Wedel, TV, SRN
Der Alte – 1977-1978, epizody Der Pelikan a Die Dienstreise (Služební cesta), R: Johannes Schaf, TV, SRN
Impressionen über Herbert von Karajan (Dojmy z Herberta von Karajana) – 1978, R: Vojtěch Jasný, DOK, SRN
Die Freiheiten der Langeweile (Svoboda nudy) – 1978, R: Vojtěch Jasný, TV, SRN
Zwischengleis – 1978, R: Wolfgang Staudte, SRN
Slavers (Otrokáři) – 1978, R: Jürgen Goslar, SRN
Der Tote bin ich – 1979, R: Erich von Eschwege, SRN
Die Blechtrommel (Plechový bubínek) – 1979, R: Volker Schlöndorff, SRN
Das Traumhaus (Dům snů) – 1980, R: Ulrich Schamoni, SRN
Der Kandidat (Kandidát) – 1980, R: Stefan Aust, Alexander Kluge, Volker Schlöndorff, Alexander von Eschwege, SRN
Die Fälschung (Falšování) – 1981, R: Volker Schlöndorff, SRN
Berlin Tunel 21 – 1981, R: Richard Michaels, TV, SRN
Wer den Schaden hat… – 1981, R: Dieter Wedel, TV seriál, SRN
Krieg und Frieden (Válka a mír) – 1982, R: Stefan Aust, Axel Engstfeld, Alexander Kluge, Volker Schlöndorff, SRN
Fürchte dich nicht, Jakob! (Neboj se Jakube!) – 1982, R: Radu Gabrea, SRN
Schwarz-Rot-Gold – 1982, epizoda Unser Land, R: Dieter Wedel, TV, SRN
Parsifal – 1982, R: Hans-Jürgen Syberberg, SRN
Danton – 1982, R: Andrzej Wajda, Polsko / Francie
Eine Liebe in Deutschland (Láska v Německu) – 1983, R: Andrzej Wajda, SRN
Via Mala – 1985, R: Tom Toelle, TV seriál, SRB / Francie / Itálie
Abschiedsvorstellung – 1986, R: Peter Weck, TV, SRN
Der Joker (Žolík) – 1987, Peter Patzak, SRN
Gundas Vater – 1987, R: Michael Verhoeven, TV, SRN
Seobe (Migrace) – 1989, R: Aleksandar Petrović, Jugoslávie / Francie
The Handmaid‘s Tale (Příběh Služebnice) – 1989, R: Volker Schlöndorff, USA
Gavre Princip: Himmel unter Steinen (Gavrilo Princip – Nebe pod kameny) – 1990, R: Peter Patzak, SRN / Rakousko
The Michael Nyman´s Songbook – 1992, R: Volker Schlöndorff, SRN
Trip nach Tunis – 1993, R: Peter Goedel, SRN
Inge, April und Mai – 1993, R: Gabriele Denecke, Wolfgang Kohlhaase, SRN
Das Ei ist eine geschissene Gottesgabe – 1993, R: Dagmar Wagner, DOK, SRN
Night of the Archer (Noc lukostřelce) – 1994, R: Paul Nicholas, USA
Tot auf Halde – 1995, R: Theodor Kotulla, TV, SRN
The Cold Light of Day – 1996, R: Rudolf van der Berg, Velká Británie / Nizozemsko / SRN
Porträt eines Richters (Portrét jednoho soudce) – 1997, R: Norbert Kückelmann, TV, SRN
Hure – 1997, R: Florian Gallenberger, hraný KF, SRN
Postel – 1998, R: Oskar Reif, ČR / SRN
Der Pullover – 1998, R: Roland Willaert, hraný KF, SRN
Requiem für eine romantische Frau (Rekviem pro romantickou ženu) – 1999, R: Dagmar Knöpfel, SRN
Praha očima… – 1999, povídka Riziko, R: Artemio Benki, ČR / Francie / Nizozemsko
Der Kardinal – Der Preis der Liebe – 2000, R: Berthold Mittermayr, TV, SRN
Tea Tatoo – 2000, R: Robert Schmitz-Gill, hraný KF, SRN
Stern der Liebe – 2001, R: Marijan David Vajda, TV, SRN
Suriyothai – 2001, R: Chatrichalerm Yukol, Thajsko
Ostrov na střeše – 2001, R: Artemio Benki, hraný KF, ČR
Ich hab es nicht gewollt – Anatomie eines Mordfalls – 2002, R: Norbert Kückelmann, TV, SRN
Intrusion – 2003, R: Artemio Benki, hraný KF, Francie
Die Blutritter – 2004, R: Douglas Wolfsperger, DOK, SRN
The Question of God: Sigmund Freud & C. S. Lewis – 2004, R: Catherine Tatge, TV, hraný DOK, USA
Warn Sie schon mal in mich verliebt? – 2004, R: Douglas Wolfsperger, DOK, SRN
Serko – 2006, R: Joël Farges, Francie
Der lange Weg ans Licht – 2007, R: Douglas Wolfsperger, kamera I. L. a Ute Freund, DOK, SRN
L… kot ljubezen (L… jako láska) – 2007, R: Janja Glovac, Slovinsko
Frei: Gespielt – Mehmet Scholl – Über das Spiel hinaus – 2007, R: Eduard Augustin, Ferdinand Neumayr, TV, DOK, SRN
Résolution 819 – 2008, R: Giacomo Battiato, TV, Francie / Polsko / Itálie
Tango s komármi – 2009, R: Miloslav Luther, SR / ČR